Idén karácsonyra életem első mézes szeletét készítettem el. Eddig mindig féltem az olyan receptektől, ahol gőz fölött kell valamit csinálni, de Édesanyám biztatott, ráadásul a grízes krémek készítését is el szerettem volna végre tanulni. Két recept között vacilláltam, vagy Edó karamelles szeletét, vagy Zsazsa mézes szeletét. Végül ez utóbbi döntött, s az én türelmemmel és Édesanyám szakértelmével elkészült ez az isteni finom, porhonyó sütemény.
Mi sütés közben kis akadályba ütköztünk, így variálnunk kellett a recepten, ehhez volt szükség Édesanyám szakértelmére. Mint végül megjegyezte, nem kell megijedni, mert hiába van meg a recept, a legtöbb elkészítése közben még úgyis el kell venni, vagy hozzá kell adni valamit. Az alaprecept Zsazsánál olvasható, én az általunk kiegészített változatot hozom.
Hozzávalók:
A laphoz:
5 dkg margarin, 50 dkg liszt, 15 dkg cukor, 1 tojás, 1 kiskanál szódabikarbóna, 6 ev tej, 6 dkg méz, 1 ev étolaj
A krémhez:
20 dkg vaj, 10-15 dkg porcukor, 4 ½
deci tej, 1 ½ deci gríz, 2 vaníliás cukor, sárgabarack lekvár, de az eredeti receptben málna vagy sárgaszílva lekvárt jelöltek meg.
Elkészítés:
1. Keresünk 1 fazekat és egy fém tálat, akkorát, hogy találjon a fazékra ne essen bele. Egy 20*30 cm-es tepsit megfordítunk, és az alját bevonjuk alufóliával, ezen fogjuk megsütni a lapokat. A sütőt 180 fokra előmelegítjük.
2. A krémhez a liter tejből, a grízből, és ízlés szerint a 10-15 dkg porcukorból sűrű tejbegrízt főzünk.
3. A fazékba vizet töltünk kb. félig, és felforraljuk.
4. A tálban a tojást és a cukrot habosra kavarjuk, hozzáadjuk a mézet, a tejet, a szódabikarbónát és a margarint.
5. Feltesszük a fazékra, és a gőz felett, állandó kavargatás mellett főzzük kb. 5 percig
6. Levesszük a gőzről, és 2-3 részletben hozzákavarjuk a lisztet egy fakanál segítségével, majd kézzel még jó alaposan átgyúrjuk. Ha nem elég kemény a tészta, még lisztet adunk hozzá, ha viszont túl kemény, olajat, esetleg egy kanál langyos tejet.
7. A tésztát 4 egyenlő részre osztjuk, és szépen sorban kb. 0,3-0,5 cm vastagra nyújtjuk, de fontos, hogy jó melegen tartsuk, mert a mézes tészta hamar "megköt", megkeményedik, úgy pedig nem lehet vele dolgozni!
8. Fontos, hogy nyújtás közben ne sajnáljuk alóla a lisztet, mert nagyon ragad, szakad a tészta, csak liszttel lehet szépen kinyújtani.
9. Tepsin kb. 5-6 perc alatt megsütjük 180 fokon. Figyeljünk, mert gyorsan sül! Ha megsült, nagyon kemény, törékeny lapok válnak belőle. Ettől nem kell megijedni, ilyennek kell lennie. Óvatosan bánjunk vele!
10. Ha kihűlt a tejbegríz, robotgép segítségével 20 dkg vajjal jó habosra kavarjuk, hozzáadunk 2 csomag vaníliás cukrot. A cukorral már nem kavarjuk sokat, hogy nehogy elvágódjon. Édesanyám szerint pont úgy el tud vágódni, mint a majonéz. Szerencsére, mi ennek ezúttal nem voltunk tanúi. :)
11. Ha elkészültek a lapok, és a krém is akkor egy lapot leteszünk egy tálcára, megkenjük a krém felével, rá egy újabb lap kerül, azt megkenjük a lekvárral, újabb lap következik, egy réteg krém, majd rátesszük a fedőlapot.
10. Az egésznek a tetejére teszünk egy nagyobb vagy két kisebb vágódeszkát, és a tetejére súlyt helyezünk. Mi ezt ügyesen megoldottuk a már elkészült bejglikkel. :)
11. Egy éjszakán át, hűvös helyen tároljuk, ezalatt szépen megpuhul a lekvárnak és a krémnek köszönhetően! Másnap szeletekre vágva lehet tálalni. Garantáltan a család és vendégek kedvence lesz. ;)
Ti készítettetek már mézes süteményeket? Esetleg pont ilyen mézes szeletet?
Bella